Zuzana Čaputová – kandidátka na prezidentaku 2019

Zuzana Čaputová – kandidátka na prezidentaku 2019

Život a všeobecné informácie

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Je slovenská advokátka, občianska aktivistka a politička – podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Dlhoročne pôsobila v neziskovom sektore ako spolupracovníčka občianskeho združenia VIA IURIS, ktoré sa venuje posilňovaniu právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva.

Zuzana v súčasnosti žije v Pezinku aj so svojimi dvoma dcérami, a pracuje v súkromnej advokátskej kancelárií. Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií a členkou celosvetovej siete enviromentálnych právnikov ELAW (Enviromental Law Alliance Worldwide).

V roku 2016 bola, ako právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta, usilujúcej sa o uzavretie skládky odpadkov v Pezinku, ocenená udelením prestížnej Goldmanovej enviromentálnej ceny. Problematike pezinskej skládky sa venovala 14 rokov.

V septembri 2017 oznámila odchod z tímu VIA IURIS a pokračovanie v advokátskej praxi. V rámci advokácie sa plánuje aj naďalej venovať enviromentálnym témam.

Vzdelanie a práca – Zuzana Čaputová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1996 a získala titul Magistra práv. Počas štúdia aj po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení a neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. V rokoch 1998 až 1999 absolvovala vzdelávací cyklus „Všeobecný manažment – Manažment zmeny“ a v roku 1999 tréning ARK s.r.o. – Mediácia, akreditovaný MŠ SR.

Neskôr pôsobila v neziskovom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí. Od roku 1998 pôsobí v treťom sektore a pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít.

Politická činnosť

  • V decembri 2017 oznámila vstup do vznikajúcej politickej strany Progresívne Slovensko a v januári 2018 bola na jej ustanovujúcom sneme zvolená za podpredsedníčku.

Kandidátka Zuzana Čaputová – Kandidatúra 2019

Svoju kandidatúru na prezidenta oznámila na tlačovej konferencií 29. mája 2018 a tiež oznámila, že sa stane občianskou kandidátkou, čiže bude musieť nazbierať od ľudí 15 000 podpisov.

 „Na Slovensku treba vrátiť dôveru v spravodlivosť. Slovensko môže fungovať ako slušná a spravodlivá krajina,“ uviedla. Vyjadrila tiež presvedčenie, že Slovensko na poste hlavy štátu potrebuje pokojnú silu schopnú spájať.

„Ako prezidentka chcem venovať svoju životnú energiu – a celú váhu prezidentského úradu – tomu, aby nikto z nás nemusel zažívať bezprávie a aroganciu moci,“ doplnila.

Na konferencií dodala, že roky sa venovala fungovaniu verejnej moci analyticky aj legislatívne. Spravodlivosť na Slovensku je podľa nej poskytovaná selektívne a neskoro, a máme veľký problém s vymožiteľnosťou práva. Pripomenula kauzy ako pezinská skládka a zrušenie Mečiarových amnestií, na ktorých riešení ako advokátka spolupracovala s VIA IURIS. Tieto skúsenosti ju priviedli k rozhodnutiu kandidovať a dokázať, že zmena je možná.

Ak by nechcela kandidovať a stať sa prezidentkou, podľa vlastných slov by to nespravila. Tvrdí, že to nebolo ľahké rozhodnutie a očakáva, že ani kampaň nebude ľahká. Vyvrátila, že by jej kandidatúra bola účelová, iba na zviditeľnenie Progresívneho Slovenska. Myslí si, že doba je zrelá aj na ženu prezidentku. Čisto mužské zastúpenie v najvyšších pozíciách verejnej moci je vhodné kompenzovať „ženským prvkom“ a „ženy majú svoje miesto vo verejnej politike“.

Oznámila, že bude očakávať podporu od rôznych politických strán. O jej kandidatúre komunikovali so stranou SPOLU. Vylúčila však komunikáciu o podpore od strán ĽSNS, Smerom a SNS. Na otázku, či očakáva podporu od súčasného prezidenta uviedla, že keby sa Andrej Kiska rozhodol vyjadriť podporu jej kandidatúre, tak ju príjme.

Prečo sa rozhodla Zuzana Čaputová kandidovať za prezidentku?

„Bolo to jedno z najťažších rozhodnutí v mojom živote. Prišlo však v kontexte posledných mesiacov, kedy sa ukázala hlboká frustrácia ľudí z toho, ako u nás nefunguje vymožiteľnosť práva, vyvodzovanie zodpovednosti voči najvyšším verejným činiteľom či mnohé individuálne boje o spravodlivosť. Slovensko potrebuje zmenu, a to na systémovej úrovni.“

Prečo by ste ju mali voliť?

„Všetci máme skúsenosť s neprávosťou a aroganciou moci. Mnohí ju zažívame na úradoch, na súdoch v nemocniciach. Vidíme ju vo vysokej politike. Zvykli sme si. Akoby to bolo normálne. Ale tak to nie je a treba to zmeniť. Spravodlivosti a pomoci slabším som zasvätila celý svoj profesionálny život. Ako študentka som rozbiehala projekty na pomoc sociálne znevýhodneným, neskôr týraným a zneužívaným deťom. Ako advokátka som stála na strane tých, ktorí nemali konexie ani peniaze, aby vymohli svoje práva. Ako občianska aktivistka som bránila verejný záujem pred záujmom politických strán či podnikateľských skupín.“

Leave a comment