Znášik má podpisy, no nemá dostatočný vek – ako to dopadne?

Znášik má podpisy, no nemá dostatočný vek – ako to dopadne?

Radovan Znášik ohlásil svoju kandidatúru na post hlavy štátu vôbec ako prvý uchádzač. Stalo sa tak ešte v roku 2017.

Odvtedy uplynulo pomerne veľa času a tento občiansky kandidát na prezidenta má dnes k dispozícii potrebný počet podpisov od občanov. Veľkým problémom však môže byť jeho vek. 40 rokov totiž dosiahne až 11. apríla 2019.

Za prezidenta Slovenskej republiky pritom možno podľa zákona zvoliť iba občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň konania volieb minimálne 40 rokov. Pozrime sa však aj na ďalšie podmienky. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania. Občiansky kandidát na prezidenta potom musí zozbierať najmenej 15.000 podpisov. Najbližšie prezidentské voľby budú u nás na jar 2019, pričom termín ich konania vyhlasuje predseda Národnej rady SR. Nuž a tu je celý kameň úrazu. Radovan Znášik by v prípade volieb konaných pred 11. aprílom 2019 nespĺňal požiadavku týkajúcu sa veku.

Nájde Znášik u predsedu parlamentu pochopenie?

Radovan Znášik o zozbieraní podpisov písomne informoval predsedu NR SR Andreja Danka, ktorého zároveň požiadal, aby pri vyhlasovaní termínu konania volieb prihliadal na skutočnosť, že 40 rokov bude mať 11. apríla 2019.

„Prípadným stanovením termínu prvého kola prezidentských volieb od 11. apríla 2019, teda najskôr v deň splnenia ústavného predpokladu kandidatúry na prezidenta SR, o ktorú sa uchádzam, je plne konformné so spomínaným čl. 103 ods. 3 Ústavy SR, vzhľadom na to, že mandát súčasného prezidenta uplynie až dňom 15. júna 2019,“ píše v liste Radovan Znášik predsedovi parlamentu. Nájde však tento vyštudovaný diplomat u Andreja Danka pochopenie alebo jeho žiadosť ostane nevypočutá? Ako sa so vzniknutou situáciou vysporiada Andrej Danko ukáže blízka budúcnosť. V každom prípade je však osud Radovana Znášika úplne v jeho rukách.

Leave a comment