Robert Mistrík – kandidát na prezidenta 2019

Robert Mistrík – kandidát na prezidenta 2019

Život

Robert Mistrík sa narodil 13. Augusta 1966 v Banskej Bystrici, kde prežil aj svoje detstvo.  Jeho otec je stavebný inžinier a mama učiteľka. Detstvo trávil prevažne v horách. Má rád prírodu a to ho aj usmernilo k jeho záujmu o prírodné vedy.

Jeho otec odmietol „premenovať“ inváziu v auguste roku 1968 na vstup bratských vojsk, a preto na to celý život doplácal. Jeho mama nedopadla pri previerkach o nič lepšie. Nakoniec sa jeho otec stal dobrovoľným záchranárom horskej služby.

Pri štúdiu na vysokej škole v Bratislave spoznal aj svoju súčasnú manželku Zuzanu, ktorá po štúdiu začala pracovať v rozhlase, neskôr sa venovala rodine a v súčasnosti pomáha svojmu manželovi s financiami vo firme. S manželkou majú dve deti, dvojičky, volajú sa Denis a Daniel.

Medzi Robertove záujmy patria jednoznačne skúmanie nových technológií. Sám vlastní jeden z najnovších modelov Tesly. V spojení s technológiami ho baví objavovať. Najviac ho fascinuje záhada mozgu. Chce vedieť, aké sú v mozgu chemické procesy a rád o tom rozpráva, číta, prednáša a robí pre to všetko. No malo to aj nevýhody, kedy poriadne ani nevychádzal z domu.

Robert Mistrík a jeho manželka Zuzana Mistríková

Robert Mistrík manželka Zuzana

Vzdelanie

  • Maturoval na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského
  • Začal sa venovať využitiu počítačov v chemickom výskume, a preto nastúpil na Chemicko-technologickú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, ktorú potom v roku 1991 absolvoval v odbore analytická chémia.
  • Na doktorandské štúdium sa rozhodol ísť na univerzitu vo Viedni, keďže sa po 1989 študentom otvoril svet a práve na tejto univerzite kedysi pôsobili viacerí držitelia Nobelových cien a viaceré významné osobnosti našich dejín, napríklad Ján Kollár či T.G. Masaryk.

Vďaka dobrému vzdelaniu potom odišiel na stáž do prestížneho výskumného ústavu v USA a v Inštitúte pre štandardy a technológie v štáte Maryland strávil 3 roky. Práve tam si Robert uvedomil, že jeho doterajší výskum má oveľa väčší potenciál, a tak odštartoval svoju kariéru.

Práca a kariéra

A tak, keď sa Mistrík vrátil z Ameriky, založil v roku 1998 technologickú firmu HighChem, pôsobiacou v oblasti hmotnostnej spektrometrie, metabolomiky a chemických analýz, ktorú dodnes vedie. Aj keď to zozačiatku šlo s firmou pomaly, tieto výskumy si vyžadovali dlhoročnú prácu.

Úspechy počas pracovnej kariéry:

  • Podieľal sa na medzinárodných projektoch so zameraním na hľadanie biomarkerov rakoviny prsníka.
  • V roku 2007 mu bol v USA priznaný patent na identifikáciu látok, ktorý je základom pre hľadanie nových diagnostických markerov zákerných chorôb.
  • V roku 2009 sa stal laureátom vedeckej ceny Hlava Roka za najvýznamnejšiu inováciu.
  • Prednášal na rôznych prestížnych konferenciách a univerzitách po celom svete a je členom medzinárodných vedeckých organizácií.
  • V rokoch 2012 a 2014 bol zvolený za člena riaditeľov svetovej Metabolomickej spoločnosti, čo sa zatiaľ nepodarilo nikomu zo strednej a východnej Európy.
  • Jeho azda najväčší úspech zaznamenal v roku 2016, keď spolu s ostatnými lídrami v oblasti metabolomiky publikovali článok v časopise Nature Biotechnology, ktorý je jedným z najvýznamnejších vedeckých časopisov na svete.

Spoločne aj s jeho kolegami sa prepracovali na špičku v oblasti identifikácie látok využitím hmotnostnej spektrometrie. Ich riešenia dodnes našli uplatnenie vo viac ako 2 000 laboratóriách po celom svete.

Vyvinuli unikátnu databázu na identifikáciu ľudských metabolitov, liečiv, dopingových látok a enviromentálnych kontaminantov s názvom mzCloud. Medzi jej používateľov patria aj firmy ako Apple, Nike, Coca-Cola a stovky ďalších.

Robert Mistrík a Matej Tóth

V roku 2017 celé Slovensko prežívalo spolu s Matejom Tóthom, víťazom olympiády a najlepším slovenským športovcom za rok 2016, jeho obvinenie z dopingu. Vďaka svojej práci bol Robert jedným z členov medzinárodného odborného tímu. Nakoniec sa im podarilo vyvrátiť podozrenia z dopingu Mateja. Mistrík viedol aj domácu prezentáciu odborných argumentov, ktoré dokazovali jeho nevinu.

Matej bol potom zbavený všetkých podozrení a očistený Slovenským atletickým zväzom, následne i medzinárodnou atletickou federáciou IAAF.

Kandidatúra na prezidenta 2019 – kandidát na prezidenta

15. mája 2018 oznámil Robert Mistrík svoju kandidatúru na post prezidenta SR vo voľbách v roku 2019. Urobil tak len hodinu po Kiskovom oznámení, že sa o post prezidenta nebude uchádzať. Robert napokon uviedol, že s oznámením kandidatúry samozrejme čakal na prezidenta, pretože ako protikandidát Andreja Kisku by do volieb nešiel.

Prečo sa rozhodol kandidovať?

Andrej Kiska ukázal, že prezident môže mať silné slovo. Môže byť protiváhou vláde, že dokáže zatlačiť, keď treba. Ako postupne vychádzalo najavo, že prezident Kiska nebude kandidovať, uvedomil som si, že ten priestor sa vyprázdni a politické strany si z toho asi urobia parlamentné voľby a výsledkom by bolo, že nový prezident bude len nejaký predstaviteľ politickej strany. Prezident by mal byť nezávislý a nestranícky. Cítim sa byť osobnostne pripravený a chcem pomôcť k modernejšiemu slovensku. Nesmieme dopustiť, aby Slovensku ušiel vlak. A na to, aby naša krajina išla správnym smerom ju nesmieme prenechať ľuďom, ktorí to s ňou nemyslia dobre.“

Robert Mistrík má 4 témy, s ktorými chce ísť do volieb. V prvom rade je to zahraničná politika. Jeho zahraničnopolitická orientácia je jednoznačne Európska únia, Severoatlantická aliancia (NATO) a všetko čo s tým súvisí. Európska únia je podľa neho náš osud. Druhá vec je právny štát, ktorý podľa neho dennodenne zlyháva. Treťou oblasťou je moderné Slovensko. „Slovensko má obrovský potenciál a nie celkom ho využíva.“  Štvrtou oblasťou jeho zamerania je zdravé Slovensko. To zahŕňa zdravotníctvo a životné prostredie.

V záujme Mistríka je získať čo najširšiu podporu demokratických opozičných strán a svoju kampaň si bude z 90% platiť sám. Prečo by ste ho podľa neho mali voliť? „Kandidujem za prezidenta, aby som pomohol naplniť najdôležitejšie ciele, ktoré sú pred nami: vyššia životná úroveň a vyššie platy, slušná a spravodlivá krajina, ochrana našej krásnej prírody a rozvíjanie našich tradícií.“

Leave a comment