Prezidentský prieskum agentúry AKO

Prezidentský prieskum agentúry AKO

Máme tu ďalší prieskum týkajúci sa kandidátov na post hlavy štátu, ktorý ukazuje, že prezidentské voľby budú poriadnou drámou až dokonca. Tento prieskum si objednal volebný tím jednej z kandidátok Zuzany Čaputovej z Progresívneho Slovenska.

Do prieskumu boli zaradení len tí kandidáti na prezidenta, ktorí svoju kandidatúru oficiálne ohlásili. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 6. – 10. 12. 2018 formou telefonického dopytovania, kde výberovou vzorkou bolo 1 000 respondentov, ktorí reprezentujú dospelú populáciu Slovenska, z hľadiska pohlavia, vzdelania, veku a okresu bydliska.

Respondenti dostali nasledujúcu otázku: Ak by sa voľby prezidenta konali tento víkend, ktorému z uvedených kandidátov by ste dali svoj hlas? Treba podotknúť, že nerozhodnutých bolo 22,5 % respondentov a 13,3 % opýtaných by nešli voliť alebo by nedali hlas žiadnemu z kandidátov, respektíve nechceli odpovedať.

V prieskume vedie Róbert Mistrík

Na prvom mieste skončil vedec Róbert Mistrík so 16,8 percentami, ktorý bol zatiaľ lídrom v takmer každom prieskume. V tesnom závese za ním sa umiestnil Béla Bugár so 16,2 percentami hlasov. Tento kandidát si polepšil, pretože sa v predošlých prieskumoch umiestňoval na posledných priečkach. Tretie miesto uzatvára Štefan Harabin, ktorý by získal 12,8 %.

Vyrovnané šance piatich kandidátov

Podľa prieskumu agentúry AKO, ak by sa prezidentské voľby konali začiatkom decembra, ich výsledky by boli veľmi tesné. Prvých piatich kandidátov by delilo len necelých šesť percentuálnych bodov. Za prvou trojkou kandidátov sa tesne umiestnil Milan Krajniak s 12,3 % a päticu kandidátov uzatvára Zuzana Čaputová s 10,9 %.

Druhý prieskum aj s inými kandidátmi

Agentúra AKO vypracovala aj druhý prieskum. Doňho zaradila nielen všetkých oficiálnych, ale tiež pravdepodobných kandidátov strán, ktoré zatiaľ neoznámili svojho kandidáta. Svojho kandidáta totiž nemajú vládne strany Smer-SD i SNS a opozičná strana OĽaNO.

V obidvoch prieskumoch bol lídrom Róbert Mistrík, na druhom a treťom mieste si miesta vymenili Štefan Harabin a Béla Bugár. Za Smer-SD bol zahrnutý do prieskumu vicepremiér pre investície Richar Raši, ktorý sa často spomína ako náhradník Miroslava Lajčáka. Získal by podporu 8,5 % a skončil by na piatom mieste. Tesne pred ním by skončil predseda SNS Andrej Danko s 8,8 percentami.

Pri porovnávaní výsledkov oboch prieskumov si môžeme všimnúť, že došlo ku preskupeniu hlasov. Béla Bugár v tomto prieskume získal len podporu 9,8 %, to znamená, že v prvom prieskume bez kandidátov Smeru a SNS získal aj voličov svojich koaličných partnerov.

Zuzana Čaputová sa v tomto prieskume umiestnila na ôsmom mieste a predbehla ju aj neohlásená kandidátka Veronika Remišová z OĽaNO.

Čaputová je s výsledkami spokojná

Zuzana Čaputová, ktorej volebný tím si tento prieskum objednal vníma výsledky pozitívne. Výsledky sú vraj potvrdením toho, že kampane sa ešte len rozbiehajú a šance sú vyrovnané. Pozitívne vníma aj fakt, že jej preferencie sú len o pár percent nižšie, než kandidátov Bugára a Harabina, ktorí sú v slovenskej politike dlhé roky a sú neporovnateľne známejší.

Leave a comment