Prezidentské voľby v USA 2020 sa blížia, ktoré mená sa skloňujú?

Prezidentské voľby v USA 2020 sa blížia, ktoré mená sa skloňujú?

Prezidentské voľby v USA sa môžu zdať pre niektorých vzdialenou budúcnosťou, avšak v Spojených štátoch amerických sa už skloňuje niekoľko mien, ktoré by mohli byť vo voľbách konkurentmi Donaldovi Trumpovi, terajšiemu šéfovi Bieleho domu. Najčastejšie sa skloňujú tieto mená.

Demokratka Elizabeth Warrenová

Senátorka Elizabeth Warrenová (69) patrí k ľavicovému krídlu demokratov, a už 13 mesiacov pred voľbami sa stala prvou ženskou zástupkyňou strany, ktorá má ambície bojovať o najvyšší post šéfa Bieleho domu. V senáte zastupuje štát Massachusetts a patrí medzi ostré kritičky Donalda Trumpa. Rozhodne však nepatrí medzi jedinú kandidátku demokratov.

John Delaney

V júli 2017 už totiž oznámil podobný zámer John Delaney. John Delaney sa vyjadril, že začal uvažovať o prezidentských voľbách po prekvapivej porážke Hillary Clintonovej republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom vo voľbách v roku 2016. S financovaním svojej kampane nebude mať žiaden problém, pretože je jedným z najbohatších demokratických členov Kongresu.

Kandidátov je omnoho viac

Okrem Warrenovej je možným kandidátom z demokratov na boj o post šéfa Bieleho domu aj bývalý viceprezident Joe Biden (76). Je veľmi obľúbený medzi demokratmi, avšak v roku 2020 bude mať už 77 rokov.

Medzi ďalších favoritov patrí aj nestraník Bernie Sanders, ktorý prehral v roku 2016 v primárkach s Hilary Clintonovou. Lenže je ešte o rok starší ako Biden a jeho kandidatúra by mohla oslabiť Warrenovú, keďže obidvaja bojujú o ľavicových voličov.  

Do bitky o post hlavy USA chce nastúpiť aj afroamerická senátorka z Kalifornie Kamala Harris, prestížna 54-ročná právnička, ktorá osloví predovšetkým mladých ľudí, Afroameričanov a Latinoameričanov. Aj o Afroameričanovi Corym Bookerovi zo spolkového štátu New Jersey sa hovorí ako o ďalšom možnom kandidátovi. Avšak ten vyhlásil, že nemá v úmysle zapojiť sa do boja o najvyššiu funkciu v krajine.

Skloňuje sa ešte mnoho mien v súvislosti s kandidatúrou, napríklad senátor Sherrod Brown zo štátu Ohio, či Amy Klobucharová z Minnesoty, alebo newyorčanka Kristen Gillibrandová. Do úvahy prichádza aj bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, ktorý o kandidatúre uvažuje. Pričom po niekoľkých rokoch u republikánov sa tentoraz zapísal do volebného registra u demokratov. Nesmieme zabudnúť ani na obľúbenú Michelle Obamovú, či moderátorku Winfreyovú, ktoré sa zatiaľ vyjadrili, že kandidovať nechcú.  Predvolebný boj v týchto nadchádzajúcich voľbách môže byť podobne búrlivý, ako bol v roku 2016. Nemyslíme tým len tábor demokratov, ale aj v iných táboroch, pretože možných kandidátov na post šéfa Bieleho domu je viac než dosť. Republikán Donald Trump naďalej baví svet ako 45. prezident USA, kto ho však nahradí si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Leave a comment