Prezidentské voľby Ukrajina 2019 – prehľad a informácie

Prezidentské voľby Ukrajina 2019 – prehľad a informácie

Medzi ďalšie krajiny, v ktorých sa budú konať prezidentské voľby na jar tohto roka patrí aj Ukrajina. Termín konania volieb bol už stanovený na 31. marca 2019. Musíme podotknúť, že Ukrajinu v tomto roku čakajú aj parlamentné voľby a tak volebný rok 2019 veľa napovie o ďalšom vývoji a smerovaní Ukrajiny do budúcna.

Stanné právo a prezidentské voľby na Ukrajine

Aj keď koncom novembra minulého roka vyhlásil prezident Petro Porošenko v krajine stanné právo, nemalo to zásadný vplyv na nadchádzajúce prezidentské voľby na Ukrajine. Hneď na začiatku stanného práva totiž skrátil jeho platnosť zo 60 na 30 dní, aby tento stav nebránil začatiu prezidentskej kampane, ako to vyžaduje zákon. Niektorí analytici i politici tvrdili, že vyhlásením stanného práva sa snažil Porošenko oddialiť či ovplyvniť prezidentské voľby, v ktorých by podľa prieskumov nemal šancu na úspech. Pričom musíme podotknúť, že terajší prezident Porošenko zatiaľ oficiálne neoznámil, či sa bude o priazeň voličov uchádzať.

Prezidentské voľby na Ukrajine sa uskutočnia ako sme už spomenuli 31. marca 2019. Výsledky volieb musia byť stanovené do 10. apríla 2019. Ak však žiaden z kandidátov nezíska viac ako 50 % hlasov, tak druhé volebné kolo sa uskutoční koncom apríla.

Kto sa môže uchádzať o prezidentský úrad?

O prezidentský úrad sa môže uchádzať každý ukrajinský občan, ktorý je starší ako 35 rokov. Musí ovládať ukrajinčinu a základnou podmienkou tiež je, aby v krajine žil pred dňom volieb 10 rokov. Volebná kampaň už začala 31. decembra minulého roka a potrvá 90 dní.

Záujemcovia o prezidentský úrad majú čas do 3. februára, aby predložili ústrednej volebnej komisii dokumenty potrebné na to, aby sa zaregistrovali ako kandidáti na prezidenta. Do 8. februára vrátane potom nasleduje registrácia kandidátov. Vklad pre potencionálnych uchádzačov je 2,5 milióna hrivien.

Možní kandidáti na post hlavy štátu

Medzi kandidátmi na budúceho ukrajinského prezidenta nie je jasný favorit, pričom hlavní favoriti svoju kandidatúru ešte oficiálne nepotvrdili. Patrí medzi nich Julija Tymošenková, bývalá premiérka a líderka strany Vlasť. V najnovších prieskumoch verejnej mienky podľa prieskumu agentúry Rejting jej patrí zatiaľ prvá priečka, s podporou takmer 21 percent opýtaných. Súčasný prezident Petro Porošenko je na treťom mieste s 11 % podporou. Medzi nich sa dostal populárny herec a komik Volodymyr Zelenskyj. Pričom z prieskumu vyplynulo, že takmer polovica Ukrajincov za žiadnych okolností nechce voliť terajšieho prezidenta Porošenka.

Medzi prvými, ktorý predložil ústrednej volebnej komisii dokumenty je bývalý ukrajinský minister ochrany životného prostredia Igor Ševčenko. Meno druhého potencionálneho kandidáta na funkciu prezidenta Ukrajiny je Volodymyr Ratush. Tento ochranca ľudských práv však zatiaľ nedodal všetky potrebné dokumenty, pričom za oficiálneho kandidáta sa môže pokladať iba ten, ktorý predloží všetky doklady. Tretím kandidátom, ktorý podal do dnešného dňa dokumenty do ústrednej volebnej komisie bol zástupca ľudovej Ukrajiny Sergej Kaplin. Politológovia predpovedajú, že do druhého kola prezidentských volieb postúpi okrem Tymošenkovej práve Porošenko, avšak najskôr budú musieť oficiálne oznámiť svoju kandidatúru a odovzdať dokumenty do ústrednej volebnej komisie v stanovenom termíne.

Leave a comment