Prezidentské voľby – preferencie kandidátov

Prezidentské voľby – preferencie kandidátov

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami postupne pribúdajú prieskumy verejnej mienky, ktoré prinášajú aktuálne preferencie kandidátov uchádzajúcich sa o post hlavy štátu.

Nedávno upútal prieskum Agentúry pre marketingový prieskum trhu, reklamy a médií AKO, ktorý preferenciami síce mimoriadne neprekvapil, ale priniesol aj niekoľko zaujímavých zistení.

Strana SMER svojho vlastného kandidáta ešte stále nepredstavila, takže podľa výsledkov prieskumu agentúry AKO lídrom naďalej ostáva vedec Robert Mistrík, podporovaný politickými stranami SaS a Spolu.

Prv ako sa pozrieme na ďalšie výsledky prieskumu chceme podotknúť, že AKO zaradila do prieskumu aj osobnosti, ktoré svoju kandidatúru na prezidenta neohlásili alebo ju už niekoľkokrát kategoricky vylúčili.

TIP: Všetky prieskumy prezidentských volieb na jednom mieste.

Pellegrini za Mistríkom, prekvapenie na treťom mieste

Nezávislého kandidáta Roberta Mistríka by v čase konania prieskumu AKO volilo 12,1 % oslovených respondentov. Za pozornosť však stoja aj preferencie druhého Petra Pellegriniho. Výsledky boli mimoriadne tesné a súčasný premiér za Mistríkom zaostal iba na úrovni štatistickej chyby. Svoj hlas by mu teda v prezidentských voľbách odovzdalo 11,9 % respondentov.

Pre súčasného premiéra sú však budúcoročné prezidentské voľby, resp. jeho kandidatúra uzavretou kapitolou. Premiér Peter Pellegrini svoju kandidatúru viackrát rozhodne vylúčil, takže v jeho prípade nemožno očakávať, žeby svoje rozhodnutie prehodnotil. Jeho preferencie sú však pre neho určite potešujúce.

Určitým prekvapením je však umiestnenie Eduarda Chmelára na treťom mieste, o ktorom sa  mimochodom poslanec SMERU Ľuboš Blaha svojho času vyjadril, že je presvedčivejším prezidentským kandidátom, ako by bol napríklad Marek Maďarič. Exminister kultúry Marek Maďarič pritom takéto ambície nemá a kandidovať sa nechystá. Preferencie Eduarda Chmelára v prieskume AKO dosiahli 10,8 %.

Preferencie ďalších prezidentských kandidátov

Hneď po Eduardovi Chmelárovi nasleduje predseda parlamentu a SNS Andrej Danko, ktorý získal 9,7 %. Ďalej podľa prieskumu AKO nasledujú s minimálnymi percentuálnymi rozdielmi sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin s 8,8 %, najdlhšie pôsobiaci politik a predseda strany Most-Híd Béla Bugár s 8,6 %, František Mikloško s 7,1 % a kandidátka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, ktorá získala 6,9 %. Hranicu 5 % neprekročil líder ultrapravicovej ĽSNS Marián Kotleba, Igor Matovič, či Milan Krajniak.

Leave a comment