Prezidentské voľby 2019 prieskum – Mistrík zatiaľ vedie

Prezidentské voľby 2019 prieskum – Mistrík zatiaľ vedie

Prieskum agentúry AKO hovorí jasnou rečou. Rozdiely medzi jednotlivými kandidátmi na prezidentský palác sú iba minimálne a všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že sa môžeme tešiť ešte na poriadne „horúcu jeseň“.

Aby sme však všetko uviedli na pravú mieru, treba hneď na úvod dodať, že prieskum agentúry AKO sa konal ešte na prelome augusta a septembra 2018, pričom oslovená bola štandardná vzorka 1 000 respondentov.

Aktuálne výsledky sa teda môžu v súčasnosti mierne líšiť, no ani nové prieskumy prezidentských volieb 2019 s veľkou pravdepodobnosťou neprinesú neočakávané zvraty alebo dramatické zmeny poradia prezidentských kandidátov. V princípe tak o postavení uchádzačov o prezidentský úrad a zároveň kandidátov na funkciu hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR dokáže veľa napovedať aj spomínaný prieskum. Poďme sa teda pozrieť, ako to celé napokon dopadlo.

Jednoznačná otázka, zoznam kandidátov rozšírený o potenciálnych uchádzačov

Agentúra položila respondentom jednoznačnú otázku, ktorá znela takto : „Ak by sa voľby prezidenta konali tento víkend, ktorému z uvedených prezidentských kandidátov by ste asi dali svoj hlas? Po otázke nasledovalo prečítanie zoznamu prezidentských kandidátov v náhodnom poradí, do ktorého však agentúra zaradila aj uchádzačov, ktorí sa o tento post oficiálne neuchádzajú.

Na mysli tým máme napríklad podpredsedu Smeru a súčasného premiéra Petra Pellegriniho, lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča alebo predsedu NR SR a SNS Andreja Danka. Nuž a aké boli výsledky prieskumu? Budú vôbec prekvapením?

Podľa prieskumu by prezidentské voľby vyhral Mistrík

Povedané športovou terminológiou, súboje ktoré medzi sebou zviedli kandidáti na prezidenta boli skutočne tesné. Napriek tomu sa ale na špici dokázal udržať vedec Robert Mistrík, ktorý by podľa prieskumu Agentúry AKO prezidentské voľby vyhral. Je však iba otázkou času, či si svoj náskok udrží aj v budúcnosti, pretože v tesnom závese za ním je súčasný premiér Peter Pellegrini. Pravdepodobne to však vyzerá tak, že si skôr ako na premiéra, ktorý nemá  ambície kandidovať na prezidenta bude musieť dávať pozor na politického analytika Eduarda Chmelára. Ten mu totiž dýcha na chrbát z tretieho miesta.

Pre názornejšiu predstavu bude lepšie ak si pomôžeme suchou rečou čísiel. Podľa nich Robert Mistrík s 12,1 % predbehol Petra Pellegriniho. Ako sme to však už viackrát naznačili nejde o nič závratné a náskok Mistríka predstavuje iba 0,2 percentuálneho bodu. No a strata spomínaného Eduarda Chmelára tiež nie je nijako výrazná, pretože sa bavíme o 10,8 %.

Ak by sme potom rozšírili poradie na prvých priečkach ešte o ďalšie umiestnenia, tak do prvej päťky by sa so ziskom necelých 10 percent potenciálne prebojoval aj Andrej Danko a bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin. Toho by volilo približne 8,8 % opýtaných respondentov. Pre niekoho by mohlo byť prekvapením umiestnenie Mariána Kotlebu, ktorý v prieskume predbehol Milana Krajniaka, no za pozornosť stoja aj výsledky ostatných  kandidátov a preto si prezrite grafické zobrazenie.

Uvidíme ako sa to napokon celé vyvŕbi

Takto by teda dopadli kandidáti na prezidentský palác vo voľbách, ktoré by sa konali koncom augusta a začiatkom septembra. Kto napokon naozaj vyhrá prezidentské voľby ukáže až čas, no už prvé prognózy hovoria o tom, že aj menej známejší kandidáti dokážu konkurovať všeobecne dobre známym tváram politických subjektov. Potenciál všetkých kandidátov samozrejme s prebiehajúcou kampaňou porastie a my sa tak môžeme pokojne dočkať naozaj neobyčajných zvratov a viacerých prekvapení.

Leave a comment