Oskar Fegyveres – kandidát na prezidenta 2019

Oskar Fegyveres – kandidát na prezidenta 2019

Život a všeobecné informácie

Oskar Fegyveres žije dlhodobo mimo Slovenska, má 49 rokov a 2 deti. O rodičoch hovorí len v dobrom. Jeho otec bol kádrový námestník, najprv v ZIP, kde sa vyrábali vozíky, potom v ZŤS. Odtiaľ išiel do lodeníc Komárno. Po páde komunizmu odovzdal komunistickú knižku a išiel robiť do Slovnaftu. Nakoniec pracoval ako správca tržnice na Žilinskej ulici, čo ho vraj bavilo najviac. Jeho mama robila vo fakultnej nemocnici účtovníčku a skladníčku. Neskôr prešla do ústavu srdcovocievnych chorôb.

Oskar dosiaľ nebol politicky aktívny, no mediálne známy určite je.  Verejnosti je známy najmä ako korunný svedok v prípade únosu prezidentovho syna. Oskar sa po 31. Auguste 1995, kedy sa únos odohral, stal svedkom celého prípadu. Neskôr z tohto dôvodu odišiel do cudziny. Na Slovensku mu zostala jediná spojka, prostredníctvom ktorej komunikoval, a tou bol už dnes nebohý kamarát Róbert Remiáš.

Potom sa celé roky skrýval v zahraničí a nikto poriadne nevie, čo robil a kde žil. Na Slovensku vystúpil až v roku 2017, konkrétne keď v parlamente došlo ku zrušeniu Mečiarových amnestií a v kinách mal premiéru film Únos. Vtedy bol dokonca hosťom v diskusnej relácií TV Markíza.

Už vo viacerých rozhovoroch sa vyjadril, že zo všetkého najradšej by začal žiť normálny život.  Minulý rok bol vypovedať na Generálnej prokuratúre v súvislosti s otvorením vyšetrovania údajnej prípravy jeho vraždy príslušníkmi SIS počas jeho úteku vo Švajčiarsku v roku 1997.

Vzdelanie

  • Na Morave – v Holešove – študoval Strednú odbornú školu Pohraničnej stráže ministerstva vnútra.

Svedok Kováčovho únosu

Oskar Fegyveres kandidát na prezidenta 2019

Fegyveres bol v službách SIS len niekoľko dní keď sa toto všetko odohralo. Takto opisoval únos: „Michal Kováč ml. vyštartoval z domu a my sme sa vydali za ním, na pokyn sme zablokovali cestu. Videli sme tiež dve autá, ktoré tiež zablokovali cestu Kováčovi. Kričali, že je to policajná akcia a nasilu ho naložili do auta,“ vyhlásil.

„Ľudí z tajnej služby som poznal,“ dodal Oskar Fegyveres, vedel, že v prípade Kováča ml. ide o policajnú akciu, podotkol však, že nevedel, že pôjde o únos. Následne sa prihlásil na políciu s tým, že sa nevedomky zúčastnil na únose prezidentovho syna. Po policajnej výpovedi opustil krajinu a býval na odľahlej ceste v Maďarsku. Odchod z krajiny bol vopred plánovaný s Remiášom.

Priznal tiež, že sa po zavlečení stretol aj s prezidentom Michalom Kováčom: „Porozprával som mu, že sme sa nepriamo zúčastnili na únose v SIS, ale nechcel som od neho žiadne peniaze.“ Hoci financie dostal, tvrdí, že nevedel od koho boli: „Prvé mesiace som z týchto peňazí žil, potom som videl, že sa nič nedeje, zvažoval som odchod z Maďarska.“

Kandidatúra na prezidenta 2019

Svoju kandidatúru oznámil Oskar Fegyveres ako prvému portálu televízie joj Noviny.sk. Oskar Fegyveres začal zbierať podpisy už 1. júna, pretože sa stal občianskym kandidátom, takže aby mohol kandidovať, potrebuje vyzbierať 15 000 podpisov.

„Táto myšlienka mi napadla, keď som videl na námestí nespokojných ľudí. Pokúsim sa získať podporu ľudí a aspoň tých 15 000 podpisov, aby som sa mohol volieb zúčastniť.“ Povedal Fegyveres pre daný portál. Takto sa pripojil k ostatným kandidátom.

Prečo by ste ho mali voliť?

„Vidím strašne veľa mladých ľudí na námestiach, ktorí chcú niečo dosiahnuť a nedarí sa im to úplne. Chcel by som pomôcť mladým ľuďom v tom, aby si mohli napĺňať svoje ideály, lebo mám pocit, že Slovensko je zase niekde unesené.”

Leave a comment