OĽaNO podporí na prezidenta Mistríka, Čaputovú alebo Mikloška

OĽaNO podporí na prezidenta Mistríka, Čaputovú alebo Mikloška

Dnes je už jasné, že Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nepostavia svojho vlastného prezidentského kandidáta, pretože podporia jedného zo spomenutých uchádzačov o prezidentský post. Má to však jeden háčik.

Hnutie OĽaNO ústami Igora Matoviča alebo predsedníčky poslaneckého klubu Veroniky Remišovej dlhodobo hovorilo o tom, že najpragmatickejšie riešenie by bolo, keby sa všetky opozičné strany spojili a podporili najlepšieho kandidáta. Nakoľko k takejto dohode nedošlo, OĽaNO sa rozhodlo podporiť jedného z trojice prezidentských kandidátov Mistrík, Čaputová alebo Mikloško.

Ako však informoval hovorca Obyčajných ľudí Matúš Bystriansky, hnutie má jednu podmienku. Uvedení uchádzači o prezidentský palác sa musia  medzi sebou dohodnúť, pričom by tak mali urobiť najneskôr do termínu vyhlásenia volieb. V opačnom prípade hnutie prehodnotí svoje rozhodnutie a oznámi svoj ďalší postup.

Hnutie OĽaNO sa zhodlo na tom že, Robert Mistrík, Zuzana Čaputová a František Mikloško sú kandidáti, ktorí by v prípade úspešného výsledku v druhom kole prezidentských volieb mohli byť dôstojnou hlavou štátu. „Keďže však z väčšej časti oslovujú podobných voličov, rozdrobenosť hlasov zásadne zvyšuje šance iných kandidátov s pochybnou minulosťou, ktorí by Slovensku nepriniesli nič dobrého,“ uviedlo hnutie, ktoré zároveň od všetkých dotknutých kandidátov očakáva, že „uprednostnia záujmy Slovenska pred osobnými ambíciami a zabránia prepadnutiu akýchkoľvek hlasov“.

Kresťanskí demokrati oslovili OĽaNO

Mimoparlamentné KDH s lídrom Alojzom Hlinom v rámci súbojov o prezidentský palác nechce ostať bokom a preto prejavilo záujem rokovať s parlamentným hnutím OĽaNO. Kresťanskí demokrati ešte nedávno navrhovali ako spoločného kandidáta známeho občianskeho aktivistu Mariána Čaučíka. Vo výzve adresovanej hnutiu OĽaNO však KDH zároveň uviedlo: „Pokiaľ by malo OĽaNO iného konzervatívneho kandidáta presadzujúceho kresťanské a demokratické hodnoty, sme pripravení na túto tému rokovať,“.

Kresťanskí demokrati ani s odstupom niekoľkých dní v podstate rétoriku nezmenili, no oproti nedávnej minulosti sú pripravení rokovať s víťazom primárnych volieb, ktorý by vzišiel zo vzájomného súboja Veroniky Remišovej a Františka Mikloška. KDH má však pripravenú aj druhú alternatívu.

Ak by nedošlo k naplneniu prvého scenára a Veronika Remišová sa nebude uchádzať o prezidentský post, tak KDH avizuje, že v prvom kole prezidentských volieb podporí kandidáta s podporou opozičných strán, ktorý bude mať reálne najväčšie šance prebojovať sa do druhého kola volieb. Podobne ako OĽaNO, aj KDH si v tomto prípade kladie podmienku a kandidát, ktorý získa ich podporu sa musí so stranou dohodnúť predovšetkým na kultúrno-etických otázkach.

Leave a comment