Nový prieskum agentúry FOCUS: Prezident Miroslav Lajčák alebo Andrej Danko?

Nový prieskum agentúry FOCUS: Prezident Miroslav Lajčák alebo Andrej Danko?

Najnovší prieskum agentúry FOCUS priniesol zaujímavé výsledky. Ak by sa prezidentské voľby konali v posledný septembrový víkend, prezidentom by sa stal Miroslav Lajčák.

Z prieskumu však vyplynuli aj ďalšie zaujímavé zistenia. Poďme si ich teda v nasledujúcich riadkoch priblížiť.

Lajčák s prehľadom pred Dankom  

Aj keď je tento scenár veľmi nepravdepodobný, pretože minister zahraničných vecí svoju prezidentskú kandidatúru niekoľko krát kategoricky odmietol, ak by sa súčasný šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák predsa len rozhodol na budúci rok zabojovať o prezidentský palác, urobil by pravdepodobne jeden z najlepších ťahov.

Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktoré agentúra FOCUS zverejnila pred niekoľkými dňami, by totiž práve minister Miroslav Lajčák s veľkým prehľadom získal najviac voličských hlasov. V rámci výskumu verejnej mienky, bolo oslovených 1015 respondentov a z nich by mu v prezidentských voľbách svoj hlas dalo až 26 percent.

S oveľa menším ziskom hlasov by na druhom mieste skončil kandidát, ktorý tiež do dnešného dňa svoju kandidatúru na prezidenta ešte neohlásil. Reč je o predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi, ktorý by však napriek druhému miestu s 12,3 % postúpil aspoň do druhého kola prezidentských volieb. Na treťom mieste sa umiestnil kandidát súčasnej opozície Robert Mistrík, ktorý by oslovil 9,5 % voličov.

Prezidentské voľby - prieskum agentúry Focus.
Prezidentské voľby – prieskum agentúry Focus. Foto: FOCUS

TIP: Pozrite sa na všetky prieskumy o prezidentských voľbách 2019.

Aj ďalšie poradie v znamení prekvapení

Politológovia i stávkové kancelárie dávajú pomerne slušné šance na úspech sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Ako to naznačujú už aj stávkové kurzy, nejde až o také výstrely do tmy, ako sa to na prvý pohľad môže zdať, pretože práve tento uchádzač o post hlavy štátu môže v budúcoročných prezidentských voľbách ešte poriadne zamiešať karty. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu agentúry FOCUS, podľa ktorých obsadil štvrté miesto. Jeho strata na vedca Roberta Mistríka je pritom naozaj zanedbateľná. Štefan Harabin by vo voľbách dokázal získať 9,1 %, takže rozdiel 0,4 percentuálneho bodu je skutočne prekvapujúci.

Nuž a aké bolo podľa prieskumu poradie na ďalších priečkach? Marián Kotleba so ziskom 8,7 % by bol piaty, nasledovaný predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom a poslankyňou OĽaNO Veronikou Remišovou. Obidvaja spomenutí kandidáti by získali 7,9 % hlasov.

Prekvapenia ešte nekončia

Podľa prieskumu agentúry FOCUS by Zuzanu Čaputovú volilo iba 5,2 % respondentov a o nič lepšie by na tom so ziskom 4,9 % nebol ani František Mikloško, či Eduard Chmelár s 4,1 %.

Nuž a ako sa zdá veľa voličov zatiaľ neoslovil ani poslanec NR SR za stranu Sme rodina Milan Krajniak, či Juraj Zábojník. Prvý z nich by v budúcoročných prezidentských voľbách získal 2,4 % a druhý spomínaný kandidát dokonca iba 1,2 %. Bez dosiahnutia aspoň jedného percenta hlasov by skončili, ostatní prezidentský kandidáti.

Leave a comment