Mistrík vyzýva ostatných – vzdajte sa v môj prospech

Mistrík vyzýva ostatných – vzdajte sa v môj prospech

Strana SaS ústami svojich čelných predstaviteľov už dávnejšie naznačuje mobilizáciu síl voči Smeru. Nezávislý kandidát na prezidenta Robert Mistrík išiel nedávno ešte ďalej, keď sa na sociálnych sieťach poďakoval za podporu a zároveň otvorene vyzval na spojenie síl proti Smeru.

Jeho výzva sa však u ostatných prezidentských kandidátov nestretla s pochopením a viacerých z nich doslova pobúrila. Robert Mistrík na sociálnych sieťach reagoval na výsledky posledného prieskumu, podľa ktorého by v budúcoročných prezidentských voľbách vyše tridsať percent dalo svoj hlas súčasnému šéfovi diplomacie, ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi. Samozrejme za predpokladu, že by sa Miroslav Lajčák rozhodol kandidovať na prezidenta.  Robert Mistrík by podľa tohto prieskumu skončil na druhom mieste.

Vyhlásenia Miroslava Lajčáka týkajúce sa jeho prípadnej prezidentskej kandidatúry sú jasné. Robert Mistrík si však napriek tomu myslí, že minister zahraničných vecí kandidovať predsa len bude a preto na sociálnych sieťach zverejnil status v ktorom poprosil ostatných prezidentských kandidátov, aby sa vzdali kandidatúry v jeho prospech. Nuž a na reakcie zo strany ostatných uchádzačov o funkciu prezidenta nebolo treba dlho čakať. Pozrime sa teda na niektoré z nich.

Chmelár ani Tauchmannová nie sú s Mistríkom na rovnakej vlnovej dĺžke

„Najkritickejší“ k výzve bol Eduard Chmelár, ktorému sa nepáči, že Robert Mistrík sa pasuje do pozície lídra. „Ale tak to jednoducho nie je. Odhliadnuc od manipulatívnosti prieskumov, ktoré si vždy niekto za nejakým konkrétnym účelom objednáva, terajšie čísla odrážajú len momentálne nálady, ktoré nezodpovedajú realite. V doterajších dejinách prezidentských volieb sa nikdy nestalo, aby ich vyhral favorit, vždy triumfoval ‚čierny kôň,“ vyjadril sa ďalej Eduard Chmelár.

Samozrejme ani ďalší prezidentskí kandidáti nezdieľajú rovnaký názor alebo nálady s Robertom Mistríkom a v jeho prospech sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou nevzdá prezidentská kandidátka Bohumila Tauchmannová, podľa ktorej citujeme: Prieskumy začnú byť relevantné, až keď sa verejnosť lepšie zoznámi so všetkými kandidátmi na prezidenta SR. Nechystám sa vzdávať a nedokončiť to, o čo sa už rok a pol snažím. Ak by som však hypoteticky odstúpila, nebudem odporúčať sympatizantom, koho majú voliť, moji voliči sa budú vedieť rozhodnúť sami“.

S nadšením  sa výzva na odstúpenie nestretla ani pri ďalších kandidátoch

Výzva Roberta Mistríka nenechala chladnou ani Zuzanu Čaputovú, ktorá ju vníma ako predčasnú. „Predbiehať situáciu a vyzývať súperov k prípadnému vzdaniu sa ešte pred samotnou politickou súťažou považujem dokonca za riskantné. Myslím si, že aj komunálne voľby ukázali, že naša krajina potrebuje kvalitnú politickú súťaž viac ako politické kompromisy, ktorých za posledné roky máme dosť. Ľudia si dokážu z ponuky kandidátov najlepšie vybrať sami,“ reagovala na výzvu prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová.

Nuž a vyhlásenie Roberta Mistríka neostalo bez odozvy ani pri prezidentskom kandidátovi Radovanovi Znášikovi, či Jurajovi Zábojníkovi, ktorý si tentoraz rozhodne nedával servítku pred ústa. Najlepšie preto bude ak ho budeme citovať. „Pána Mistríka som nikdy pred tým nepoznal ako takmer všetci zo 17 500 občanov na Slovensku, ktorí majú na tie preferencie svoj vlastný názor a nestačia sa diviť, odkiaľ tie percentá prišli a ja s nimi.“

To však nebolo ešte všetko a Juraj Zábojník vzápätí pokračoval: „Budú voliť občania Slovenska a nie prieskumné agentúry. Nejdem s tou dôverou takmer troch desiatok tisíc podpisov občanov našej krajiny, ktoré som od nich dostal do volieb o hlavu štátu, aby som sa vzdával v prospech niekoho a ešte k tomu neznámeho človeka.“

Leave a comment