Marián Kotleba – kandidát na prezidenta 2019

Marián Kotleba – kandidát na prezidenta 2019

Život a všeobecné informácie

Marián Kotleba sa narodil 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici. Je slovenským nacionalistickým až neonacistickým politikom, bývalým politikom Banskobystrického samosprávneho kraja, popredným predstaviteľom (volebným líderom) Ľudovej strany Naše Slovensko, poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, členom výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a bývalým pedagógom. Má manželku Frederiku Kotlebovú a syna.

V minulosti pôsobil ako vodca nacionalistického politického hnutia Slovenská pospolitosť (2003 – 2007), ktoré bolo v roku 2006 rozpustené najvyšším súdom pre jeho extrémistické politické tendencie a rozpor s ústavou.

V parlamentných voľbách v roku 2016 kandidoval na čele kandidatúry strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Bol zvolený za poslanca NR SR. Kandidoval na 1. mieste. Dostal 156 355 platných prednostných hlasov. Je členom osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Vzdelanie Mariána Kotlebu

  • Absolvoval Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici
  • Pokračoval v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde získal diplom v odbore pedagogika
  • V roku 2013 ukončil štúdium ekonómie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela, kde získal titul inžinier ekonómie
  • Po vysokej škole začal vyučovať na Športovom gymnáziu v BB, neskôr bol preradený na správcu informačnej siete.

Práca a kariéra – politika

V roku 2003 sa stal vodcom Slovenskej pospolitosti. Funkciu zastával do roku 2007. Vo voľbách VÚC v roku 2009 Marián Kotleba kandidoval na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako nezávislý kandidát získal štvrté miesto s 13 629 hlasmi (10,03 %). Do druhého kola nepostúpil. V komunálnych voľbách v roku 2010 získal v 7. banskobystrickom obvode 1 050 hlasov, čím sa stal 2. náhradníkom, tesne za Martinom Klusom.

V parlamentných voľbách v roku 2012 jeho strana ĽSNS získala 1,58 % hlasov a nedostala sa do parlamentu. Vo voľbách do VÚC v roku 2013 postúpil Marián Kotleba do 2. kola volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja so ziskom 21,30 % platných hlasov, dovtedajší župan Vladimír Maňka získal prvé miesto. V 2. Kole bol zvolený za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja so ziskom 71 397 (55,53 %) platných hlasov. V rovnakých voľbách  kandidoval tiež za poslanca. Získal 8 678 hlasov, čo bol druhý najlepší výsledok na Slovensku, viac dostal iba Jozséf Nagy v Trnavskom kraji.

Po zvolení Kotlebu za župana banskobystrického VÚC bolo odložené jeho uvedenie do úradu, lebo viacerí poslanci požiadali o odklad aktu poslaneckého sľubu z viacerých praktických príčin. Inaugurácia prebehla 20. decembra 2013, zúčastnilo sa jej viacero Kotlebových podporovateľov.

Krajské voľby 2017

Kandidatúru na župana v novembrových krajských voľbách Kotleba verejnosti oznámil 31. augusta 2017. Jeho protikandidátom bol Ján Lunter. Vo voľbách získal Kotleba 47 502 hlasov (23,24 %) do županskej pozície. Kandidát Ján Lunter získal 99 169 (48,53 %) a bol zvolený za predsedu Banskobystrického kraja. V predošlých voľbách Kotleba v druhom kole získal 71 397 hlasov. V banskobystrickom mestskom obvode ho krúžkovalo sedem tisíc voličov, v minulých voľbách to bolo deväť tisíc. Kotleba sa však aj napriek tomu stal krajským poslancom, okrem Milana Uhríka jediným celoslovensky za svoju stranu.

Kritika Kotlebu

Je označovaný za extrémistu, hoci za trestné činy extrémizmu nebol nikdy právoplatne odsúdený. Jeho názory zahŕňajú oslavovanie Jozefa Tisa, Slovenského štátu, negatívne sa vymedzil voči rómom, Slovenskému národnému povstaniu, NATO, politike Spojených štátov a Európskej únie. Podľa hospodárskych novín je diskutabilný aj jeho postoj voči holokaustu. Za neonacistu ho označilo BBC a The Economist.

Pri stretnutí v Bratislave, ktoré oslavovalo 70. výročie založenia Slovenského štátu, v prejave povedal: „Vyskúšajme si teraz demokraciu v praxi“ a zakričal „Na stráž!“ Po incidente ho zadržala polícia. Bol stíhaný na slobode a obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Okresná prokuratúra toto stíhanie zastavila.

Pri volebnej kampani za banskobystrického župana uverejnil vo svojom letáku, že „odstráni nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov“. Prokurátor naňho podal obžalobu za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Okresný súd v Banskej Bystrici stíhanie zastavil z dôvodu neodôvodnenej obžaloby. 20. júla 2017 bol Kotleba obvinený políciou kvôli prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd za použitie šekov v hodnote 1488 eur. Čísla 14 a 88 odkazujú na nacistickú symboliku.

Kotleba – kandidát na prezidenta – kandidatúra 2019

Marián Kotleba ohlásil 31. mája 2018 kandidatúru na prezidenta 2018. Oznámil to na tlačovej konferencií v sídle strany v Banskej Bystrici. „Nebolo ľahké akceptovať rozhodnutie strany, ktorá ma vyslala do boja o prezidentský palác a takú výzvu, ale cítim zodpovednosť voči budúcim generáciám a bez preháňania aj stupňujúcu podporu zo strany občanov. Som presvedčený, že našou úlohou nie je hľadať výhovorky a spôsoby, ako sa nedá, ale dať zo seba vždy maximum a plné nasadenie, aby Slovensko bolo lepšie,“ konštatoval Kotleba.

Dodal, že chce ponúknuť iný štýl politiky a hodnoty, než aké dnes symbolizuje prezidentský palác. Aj keď mal k dispozícií 15 poslaneckých podpisov, odmietal bojovať za kandidatúru pomocou nich. „Prezidenta nevolia poslanci NR SR, ale občania. Od dnešného dňa začíname so zberom podpisov od občanov priamo v teréne,“ zdôraznil predseda ĽSNS.

Čo má Marián Kotleba v pláne ako nový prezident a chcel by svojím programom oslovovať aj nových voličov? „Tak ako naša strana je verná programu postavenom na národnom, kresťanskom a sociálnom pilieri, aj môj program bude postavený na týchto pilieroch. Budem jasným a silným hlasom za vystúpenie Slovenska z NATO, jasným a silným hlasom proti vojne s Ruskou federáciou, ktorá sa tu, žiaľ, intenzívne pripravuje a jasným a silným hlasom za nastolenie právneho štátu a to aj prostredníctvom obnovy tých najvyšších súdov.“

Pre agentúru SITA sa vyjadril podpredseda strany Milan Uhrík, že sa v ĽSNS dlho rozhodovali, či postavia vlastného kandidáta, alebo niekoho podporia. Vzhľadom ale na formálne a odborné predpoklady sa rozhodli, že ich kandidátom bude Marián Kotleba.

Leave a comment