Kto je favorit na prezidenta? Štefan Harabin je v prieskume prekvapivo vysoko

Kto je favorit na prezidenta? Štefan Harabin je v prieskume prekvapivo vysoko

Záujem o prezidentský palác doteraz potvrdilo viacero kandidátov. Aj keď je zatiaľ ešte stále predčasné hovoriť o tom, kto bude najväčším favoritom na prezidenta, spomedzi viacerých mien zaujal bývalý minister spravodlivosti a súčasný sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Podľa niektorých prognóz a odhadov totiž môže práve tento kandidát poriadne prekvapiť. Napriek tomu, že prvý zoznam kandidátov na prezidenta poznáme už dostatočne dlho, tak s agentúrnymi prieskumami verejnej mienky sa vrece zatiaľ neroztrhlo. Serióznych prieskumov, ktoré by kandidátom nastavili pravdivé zrkadlo je teda ako šafranu a ich šance na úspech sa v súčasnosti odhadujú skôr podľa prognóz alebo výšky kurzov stávkových kancelárií, než podľa relevantných prieskumov renomovaných agentúr.

Politológovia, stávkové kancelárie i predpovedné modely

Okrem spomínaných stávkových kancelárií sa ešte môžeme sporadicky stretnúť  s prognózami politológov, ktorí však viac-menej opatrne rozoberajú šance prezidentských kandidátov. No a spomenúť snáď ešte môžeme predpovedný model ktovyhravolby.sk, ktorý ponúka zaujímavé odhady, ale inak sa toho zatiaľ na našom krásnom Slovensku veľa nedeje. Ťažko povedať, či v tomto prípade ide iba o povestné ticho pred búrkou, no je viac ako isté, že už onedlho budeme môcť počas prezidentskej kampane sledovať viacero ostrých súbojov.

Zamieša karty kandidát Smeru?

No a keďže niektorí politológovia i stávkové kancelárie dávajú pomerne slušné šance na dobré umiestnenie Štefanovi Harabinovi, tak sa rozhodne máme na čo tešiť. Uvidíme však, aký obrat sa odohrá v prognózach po predstavení kandidáta Smeru na post prezidenta. Očakáva sa totiž, že kandidát Smeru výrazným spôsobom zasiahne do celkového poradia uchádzačov o úrad prezidenta, no a „zlé jazyky“ navyše hovoria, že tento kandidát môže zobrať najviac hlasov práve Štefanovi Harabinovi. Nechajme už však špekulácie a pozrime sa radšej ako prezidentské voľby vidia politológovia a ako stávkové kancelárie.

Víťazom Mistrík, Harabin na druhom mieste

Podľa predpovedného modelu má najväčšie šance na víťazstvo Robert Mistrík. Pravdepodobnosť, že sa tento kandidát dostane do prezidentského paláca a zaujme miesto po súčasnom prezidentovi Andrejovi Kiskovi je 29,1 %.

Vôbec zle však na tom nie je ani druhý Štefan Harabin, ktorého šanca na víťazstvo síce mierne klesla, ale stále ponecháva priestor na prípadné prekvapenie. Pravdepodobnosť výhry bola modelom vypočítaná na 19 %.

Ďalší kandidáti na prezidenta však už zaznamenali výraznejšie straty. Tretia je občianska kandidátka Zuzana Čaputová so 14 % nasledovaná politológom Eduardom Chmelárom, Milanom Krajniakom zo Sme rodina, šéfom Mostu-Híd a podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom, či Františkom Mikloškom.

Stávkové kancelárie tiež veria Mistríkovi a Harabinovi

Podobná situácia je v stávkových kanceláriách Tipsport a Fortuna. Aspoň čo sa týka poradia prvých dvoch kandidátov. Prezidentské voľby tak podľa stávkových kancelárií má najväčšiu šancu vyhrať Robert Mistrík. Hneď za ním je však Štefan Harabin.

Na týchto dvoch kandidátov sú teda v rámci stávkových kancelárií najnižšie kurzy. Nenechajte sa však pomýliť. Pre tých z vás ktorí nestávkujte, uvádzame, že čím nižší kurz ponúka stávková kancelária, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa tipovaná udalosť stane realitou. Alebo jednoduchšie povedané, nižší kurz znamená vyššie Mistríkove šance na výhru. Tvorbu kurzu samozrejme ovplyvňuje množstvo stávok. Čim viac ľudí staví na kandidáta, tým rýchlejšie na neho klesá kurz.

Aby však neostalo iba pri slovách, aktuálny kurz na Roberta Mistríka v Tipsporte je 2,50. V praxi to znamená, že ak by ste dnes stavili na jeho víťazstvo napríklad 100€ a on by prezidentské voľby skutočne vyhral, tak vaša výhra v stávkovej kancelárii by predstavovala 250€. Druhý najnižší kurz je na Štefana Harabina a aktuálne sa napríklad v Tipsporte pohybuje na úrovni 4,40.

V Českej republike uhádli Zemana, bude tomu tak aj u nás?

Aj keď predpovedné modely alebo kurzy stávkových kancelárií samozrejme nie sú práve najspoľahlivejším ukazovateľom, ako dopadnú naše prezidentské voľby, červíček pokušenia predsa len zostáva.

Výskumy totiž preukazujú, že na základe kurzov stávkových kancelárií sa dá predpovedať víťaz boja o prezidentský palác. Dobrým príkladom je susedné Česko, kde práve web vychádzajúci z kurzov stávkových kancelárií predpovedal víťazstvo Miloša Zemana. Nuž počkajme si teda, či sa podobná situácia zopakuje aj pri našich prezidentských voľbách.

TIP: Pozrite si všetky prieskumy prezidentských volieb 2019.

ZDROJ: ktovyhravolby.sk

Leave a comment