Kandidát na prezidenta za KDH? Nebude!

Kandidát na prezidenta za KDH? Nebude!

Kresťanskodemokratické hnutie sa podobne ako parlamentné OĽaNO odvoláva na obrovskú zodpovednosť za výsledky prezidentských volieb, ktoré sa majú konať na jar budúceho roka a preto v nadchádzajúcich prezidentských voľbách nepostaví vlastného kandidáta. Kresťanskodemokratické hnutie k rozhodnutiu dospelo na poslednej Rade KDH, ktorá zasadala v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách.

Rozhodnutie nepostaviť vlastného kandidáta do prezidentských volieb verejnosti  oznámil predseda KDH Alojz Hlina. Líder kresťanských demokratov zároveň spresnil dôvody, ktoré ich priviedli práve k tomuto verdiktu. V KDH podľa jeho názoru vyhodnocujú prezidentské voľby veľmi triezvo a s rozvahou, pretože si veľmi dobre uvedomujú, všetky okolnosti i reálne šance konkrétnych prezidentských kandidátov na úspech v prvom kole volieb.

Podľa Alojza Hlinu sa pokojne môže stať, že do druhého kola prezidentských volieb bez väčších problémov postúpi kandidát Smeru-SD, Slovenskej národnej strany alebo hoci aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Žiadna zo spomenutých alternatív nie je podľa Alojza Hlinu pre Slovensko dobrá a preto išiel vo svojom vyjadrení ešte ďalej. „A povedzme si pravdu, toto by bolo naozaj sociologicky zničujúce pre našu spoločnosť. My sme si vedomí našej zodpovednosti, a preto sme pripravili návrh v rámci našich možností“.

Cieľom je zhoda

KDH síce nepostaví svojho vlastného prezidentského kandidáta, ale to samozrejme neznamená, že neurobí všetky potrebné kroky, aby v budúcoročných voľbách vyhral kandidát s podporou opozičných strán. KDH podľa prijatého uznesenia z Nového Smokovca hľadá zhodu pre spoločného konzervatívneho prezidentského kandidáta s kresťanskými hodnotami v širšom politickom priestore.

Ako napokon dopadne táto snaha KDH si budeme musieť pravdepodobne ešte nejaký ten čas počkať, no rozhodne bude zaujímavé sledovať, aké kompromisy budú musieť pri hľadaní vhodného prezidentského kandidáta urobiť opozičné strany.

Pozornosti KDH neušli ani voľby do Európskeho parlamentu

Rada KDH nenechala bez povšimnutia blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu a na svojom zasadnutí zvolila prvú šesticu kandidátov na europoslancov. Na zozname kandidátov do tejto významnej inštitúcie tak môžeme nájsť viac, či menej známe osobnosti, ktoré však podľa vyjadrenia podpredsedu KDH Milana Majerského disponujú nielen skúsenosťami a výsledkami, ale „majú svoj hodnotový rebríček poukladaný tak, že kresťanské hodnoty sú na prvom mieste“.

Nuž a kto dostal dôveru KDH? Marián Čaučík, Andrej Klapica, Miriam Kuzárová, Miriam Lexmann, Peter Stach a Ivan Štefanec. Zvyšní ôsmi kandidáti na europoslancov budú zvolení na ďalšom zasadnutí rady.

Leave a comment