Juraj Zábojník – kandidát na prezidenta 2019

Juraj Zábojník – kandidát na prezidenta 2019

Život a všeobecné informácie

Juraj Zábojník sa narodil 15. júla 1962 v Bojniciach, momentálne žije v Bratislave. Je ženatý a má dve dcéry. Plukovník v zálohe odslúžil v radoch slovenskej polície 17 rokov a ďalšie roky sa venoval práci v korporátnom sektore. Istý čas bol riaditeľom ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Celé svoje detstvo prežil Juraj Zábojník v obci Veľká Lehôtka, situovanej pod horami v okrese Prievidza. Vyrastal v kresťanskej rímskokatolíckej rodine ako druhé dieťa. Odmalička tancoval a spieval vo folklórnych súboroch. Láske k umeniu a hudbe ho viedol jeho otec, ktorý ho naučil hrať na niekoľko nástrojov a viedol ho k umeleckej tvorbe.

Od roku 1987 je ženatý s manželkou Katarínou rod. Turčekovou, s ktorou majú dve dospelé dcéry Zuzanu a Michaelu. Voľné chvíle trávi vychádzkami do prírody, k jeho obľúbeným športom patrili v minulosti bojové umenia, ktoré boli súčasťou jeho práce. V súčasnosti sa venuje tenisu, plávaniu, posilňovaniu, pretože byť v kondícií a cítiť sa zdravý je pre neho jednou z najdôležitejších priorít.

Vzdelanie a práca

  • Počas 9 rokov na základnej škole v Prievidzi navštevoval tiež aj umeleckú školu.
  • Neskôr v maľovaní pokračoval aj na Odbornom učilišti v Prievidzi.
  • V roku 1981 nastúpil do vojenskej náhradnej služby vo Frýdku – Místku a pokračoval v štúdiách na Strednej odbornej škole Ministerstva vnútra SR v Pezinku.
  • Svoje vzdelanie si neustále zvyšoval štúdiami, a to na viacerých slovenských univerzitách: na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Ekonomickej univerzite v Bratislave a Trnavskej univerzite v Trnave.

Po maturite a dokončení odborného bezpečnostného vzdelania začal Juraj Záboijník ako rádový referent na Správe ochrany ústavných činiteľov SR. Počas pôsobenia na Úrade ochrany v roku 1989 nastúpil predsedovi vlády národného porozumenia prof. Čičovi ako špecialista na úseku bezpečnostnej politiky – osobnej ochrany. Už ako 34 – ročný potom dosiahol hodnosť plukovníka. Následne ukončil svoju kariéru v pozícií riaditeľ úradu.

Počas jeho pôsobenia na Úrade ochrany absolvoval niekoľko zahraničných stáží a pracovných misií v zahraničí. Stal sa spoluzakladateľom Svetovej organizácie špeciálnych služieb ochrany ústavných činiteľov. Riadil mnohé významné bezpečnostné akcie týkajúce sa stretnutí najvyšších predstaviteľov sveta, prezidentov, predsedov parlamentov či premiérov vlád. Osobne sprevádzal svetovú osobnosť pápeža Jána Pavla II počas jeho misie na Slovensku, exprezidenta USA Jimmyho Cartera, patriarchu pravoslávnej cirkvi Alexija II, a mnohých ďalších najvyšších predstaviteľov vlád, či  kresťanských cirkví a židovskej komunity.

Bezpečnostnej politike sa Juraj Zábojník venuje viac ako 37 rokov, 17 rokov aktívne a 20 rokov ako bezpečnostný analytik v mediálnej sfére. Je držiteľom certifikátov previerok Národného bezpečnostného úradu, NATO či Európskej únie.

Juraj Zábojník – kandidát na prezidenta 2019Kandidát Juraj Zábojník - voľby

Juraj Zábojník svoju kandidatúru na post prezidenta oznámil 19.02.2018. „Rozhodol som sa kandidovať na funkciu prezidenta Slovenskej republiky pokiaľ splním zákonom stanovené podmienky. Ako prvý krok je vyzbieranie dostatočného počtu podpisov,“ uviedol pre TASR Zábojník. Na kandidatúru ho podľa jeho slov vyzývajú skupiny ľudí z bezpečnostného aj korporátneho prostredia, ale aj ľudia, ktorých stretáva v bežnom živote.

Prečo Juraj Zábojník rozhodol kandidovať?

„Kandidovať na funkciu prezidenta Slovenskej republiky som sa rozhodol preto, lebo poznám prostredie pôsobenia prezidenta a jeho administratívy, pričom mi predovšetkým nie sú ľahostajné problémy našich občanov, o ktorých sa dozvedám pri každodenných rozhovoroch s nimi. Zároveň mi nie je ľahostajná budúcnosť našej krajiny, jej ochrana a bezpečnosť, ako aj budúcnosť našich detí.

Moja prezidentská kampaň nebude založená na útokoch voči spolu kandidátom a ani na ich očierňovaní. Nie som typ človeka, ktorý bude dehonestovať ( priamo alebo nepriamo ) iných len preto, aby si týmto spôsobom získal preferencie. Nikdy som taký nebol a ani nebudem. Maximum, k čomu by som sa „znížil “ je čestná a férová obrana proti prípadným lživým atakom voči mojej osobe. Nič viac, nič menej. Pôjdem svojou vlastnou cestou bez toho, aby som sám seba vyzdvihoval nad iných. Na to aký v tomto smere som budem vždy právom a s čistým svedomím hrdý.“

Prečo by ste ho mali voliť ?

„Myslím si, že so svojím životným príbehom mám čo ponúknuť. Bol som veľmi mladý, keď som zodpovedal za úlohy, ktoré mohli zmeniť dejiny našej krajiny. Prešiel som mimoriadne náročnými situáciami, ktoré len ďalej zvyšovali stupeň mojej vnútornej zrelosti, vyspelosti a odbornej spoľahlivosti. Študoval som na viacerých vysokých školách, a preto sa opodstatnene cítim kvalifikovaný.

Nie som spojený so žiadnymi politickými stranami či finančnými skupinami a moje predstavy o spôsobe života občanov nášho štátu sú ľuďom dlhodobo známe. Som zároveň presvedčený, že z bezpečnostného hľadiska bude Európa, ktorej je Slovensko súčasťou, čeliť v nasledujúcich rokoch vážnym výzvam, na ktoré som – vzhľadom na stupeň svojej odbornosti – pripravený adekvátne reagovať. Hovorím najmä o súčasnej medzinárodnej bezpečnostnej situácii, ktorá vzbudzuje obavy. Masová nelegálna migrácia, nervozita, sankcie a ozbrojené konflikty namiesto rokovaní, proxy vojny medzi veľmocami – to všetko má potenciál ohroziť mier a budúcnosť našu a našej kresťanskej civilizácie.“

Leave a comment