František Mikloško – kandidát na prezidenta 2019

František Mikloško – kandidát na prezidenta 2019

Životopis a všeobecné informácie

František Mikloško sa narodil 2. júna 1947 v Nitre. Je slovenský politik a bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, mladší brat Jozefa Mikloška. Dňa 6. júla 2007 sa ako šesťdesiatročný prvý krát oženil. Jeho manželka Jana (za slobodna Sasínová) pochádza z Moravy a je od neho mladšia o 20 rokov. Medzi jeho záujmy patria šport a kultúra.

Vzdelanie

  • V roku 1966 ukončil štúdium na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Nitre
  • V roku 1971 ukončil štúdium matematiky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave

Po vysokej škole začal pracovať v Ústave technickej kybernetiky SAV v oblasti numerickej matematiky, kde pracoval až do roku 1983. Pred rokom 1989 bol disident, aktivista tzv. Tajnej cirkvi. Patril k organizátorom tzv. Bratislavského veľkého piatku, významnej pokojnej verejnej manifestácie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v roku 1988, známej pod názvom Sviečková manifestácia.

Práca a politická kariéra

František Mikloško sa v novembri 1989 stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu. V roku 1992 sa stal členom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Od roku 1990 bol poslancom Slovenskej národnej rady a Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 – 1992 pôsobil vo funkcií predsedu SNR.

V roku 2004 kandidoval v prezidentských voľbách. V prvom kole získal 129 414 hlasov (6, 51 %), čím sa umiestnil na piatom mieste z dvanástich kandidátov. Ďalej pôsobil ako poslanec NR SR. Bol členom výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. V slovenskom parlamente pôsobil ako jediný nepretržite od 1. marca 1990 až do júla 2010.

21. februára 2008 oznámil Mikloško, spoločne s Vladimírom Palkom, Rudolfom Bauerom a Pavlom Minárikom odchod z KDH. Založili novú politickú stranu Konzervatívny demokrati Slovenska (KDS).

Dňa 29. júla 2008 ohlásil František Mikloško svoju opätovnú kandidatúru na prezidenta za KDS. V prvom kole získal 5,42 % a skončil na treťom mieste. Do druhého kola sa však nedostal. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 kandidoval na treťom mieste za koalíciu strán NOVA, KDS a OKS na poslanca Európskeho parlamentu.

Ocenenie: v roku 2007 mu bola udelená Medaila SAV za podporu vedy.

Publikácie:

1996 – ponovembrové reflexie – „Čas stretnutí“
1991 – „Nebudete môcť ich rozvrátiť“, z osudov katolíckej cirkvi v rokoch 1948 – 1989

Kandidatúra na prezidenta 2019 – kandidát František Mikloško

František Mikloško

Bývalého predsedu parlamentu vyzvalo na kandidatúru viac ako 35 ľudí z politiky a verejného života. Preto 7. Júna 2018 oznámil tretiu kandidatúru na prezidenta. O prezidentské kreslo sa chce uchádzať ako nezávislý kandidát a chce začať zbierať podpisy od občanov. Na kandidatúru ich potrebuje najmenej 15-tisíc.

„Voľby v roku 2019 rozhodnú o tom, akého prezidenta si Slovensko zvolí na nasledujúce päťročné obdobie. Neexistuje nijaká záruka, že dobrý prezident vznikne ako výsledok náhod, ako si to myslia ambiciózni jednotlivci. Hrajú vabank a prezidentské voľby 2019 sa začínajú okrem niekoľkých výnimiek meniť na ich ctižiadostivú hru a na predohru kampane politických strán do parlamentných volieb.

Sme presvedčení, že novým prezidentom Slovenskej republiky sa má stať v roku 2019 osobnosť s celoživotnou skúsenosťou a s príbehom, s ktorým môže predstúpiť pred verejnosť. Takým prezidentom bude František Mikloško.

František Mikloško ako človek hlbokej viery nikdy nepodľahol zvodom komunistického režimu. Ako kresťanský disident bol jedným z kľúčových organizátorov Sviečkovej manifestácie v marci 1988, kde bola prvý raz verejne sformulovaná požiadavka na dodržiavanie religióznych a občianskych práv. V novembri 1989 sa stal jedným z kľúčových predstaviteľov Verejnosti proti násiliu. Ako predseda prvej slobodne zvolenej Slovenskej národnej rady bránil základy novej demokratickej spoločnosti a stal sa jedným z najvýznamnejších ponovembrových politikov. Ako politik KDH sa významnou mierou zúčastnil na zápase s mečiarizmom, ktorý sa skončil vo voľbách po roku 1998 vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie a NATO. Spolu s ďalšími sa svojou dôslednosťou zaslúžil aj o to, že neboli premlčané Mečiarove amnestie. Na tom všetkom má František Mikloško nespochybniteľnú zásluhu svojou osobnostnou zakotvenosťou v západnej, kresťansko-judaistickej tradícii a toto smerovanie si uchoval aj v rokoch Ficovho režimu.

František Mikloško veľmi rýchlo rozoznal, že ponovembrové Slovensko ohrozuje od začiatku lož ako pracovný nástroj, a v súčasnosti rozklad štátu a jeho inštitúcií, rakovinový nádor korupcie, nenávistná povaha fašizmu, neschopnosť elementárnej slušnosti a empatie voči najslabším a bezbranným. V tom spočíva jeho základný zmysel pre spravodlivosť. Bude prezidentom, ktorý spája. Jeho skúsenosť je zárukou, že bude vedieť odolávať vnútorným aj vonkajším tlakom.

František Mikloško si so sebou nesie silný životný príbeh, hlbokú ľudskú a politickú skúsenosť. Jeho celoživotné smerovanie je zároveň záväzkom a povinnosťou voči ľuďom, aby vstúpil ako kandidát na funkciu prezidenta Slovenskej republiky do zápasu o slušné a spravodlivé Slovensko, v ktorom budú ľudia radi žiť.“ Takýto príspevok sa objavil na jeho FB stránke.

Prečo by ste ho mali voliť? Už v roku 2004, keď kandidoval za prezidenta po prvý krát sa vyjadrili tí, čo ho podporovali, takto:

„Prezident, ktorého dnes zvolíme, bude zastávať funkciu hlavy štátu až do roku 2009. Chceme mať ešte dvadsať rokov po nežnej revolúcii prezidenta, zdiskreditovaného minulosťou v komunistickej strane? Mnohí chcú už v prvom kole voliť menšie zlo, a pritom zabúdajú, že veľkou výhodou dvojkolovej voľby je práve možnosť voliť v prvom kole dobro. Ak máme strach, tak mu pokojne môžeme dať priechod v druhom kole.

Samozrejme, sú ľudia, ktorí zastávajú názor, že na členstve v komunistickej strane nie je a priori nič zlé. Zabúda sa, že do Strany sa vstupovalo z troch dôvodov: zo strachu, pre kariéru alebo z naivnej viery, že jej ideológia je správna. Čo je lepšia kvalifikácia na funkciu prezidenta Slovenskej republiky – strach, kariérizmus alebo naivita?

Nejde tu len o to, aký by nový slovenský prezident v žiadnom prípade byť nemal, ale o to, aký má byť. Máme my voliči na to, aby sme si zvolili človeka, ktorý celý život zápasil za slobodu, no s pokorou chápe aj nutnosť existencie vyššej autority, ktorá nás presahuje? Človeka, ktorý by nás vedel reprezentovať navonok, ale ktorý by súčasne organicky vyrastal zo slovenskej zeme a reprezentoval to najlepšie z tradície nášho ľudu? Niekoho, kto dokáže byť mostom zmierenia, ale kto aj chápe, že odpustenie môže prísť až po vyjasnení si miery viny? Niekoho, kto sa okrem Boha nepotrebuje klaňať nikomu a ani všetkým mocným tohto sveta?

Toto sú nároky, ktoré by mal spĺnať prezident našej republiky. My v Pravom Spektre si myslíme, že je tu jeden kandidát, ktorý tieto požiadavky napĺňa. Je ním František Mikloško. Ak človek aspoň povrchne sleduje prezidentskú kampaň a vníma rozhovory a prejavy s jednotlivými kandidátmi, neunikne mu, že Mikloško sa jednou vecou od ostatných kandidátov (aj od tých tzv. našich – slušných) odlišuje – hovorí zaujímavé veci!“

One comment

Leave a comment