Najčastejšie otázky a odpovede

Máte otázky a nejasnosti týkajúce sa prezidentských volieb 2019? Prečítajte si nasledujúce otázky a odpovede, na ktoré vám odpovedáme najčastejšie. V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.
Kedy sa budú konať prezidentské voľby?
Prezidentské voľby na Slovensku sa budú konať 16. marca 2019. Prípadné druhé kolo prezidentských volieb sa bude konať 30. marca 2019.
Kto kandiduje na prezidenta SR?
Kandidáti na prezidenta sú známi už dlhšie obdobie. Postupne oznamovali / sťahovali svoju kandidatúru títo kandidáti na prezidenta SR. Pre viac informácii kliknite na zoznam kandidátov a prejdite si životopisy.
Kandiduje na prezidenta Andrej Kiska - súčasný prezident?
Nie, Andrej Kiska od roku 2017 už viackrát oznámil, že nebude kandidovať v prezidentských voľbách 2019.
Koho mám voliť?
Portál PrezidentskéVoľbySR.sk vznikol z dôvodu, aby pomohol voličom a hlavne nerozhodnutým voličom vybrať si správneho kandidáta na prezidenta. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, tak si prečítajte životopisy jednotlivých kandidátov v časti KANDIDÁTI NA PREZIDENTA alebo si pozrite DISKUSIE A TLAČOVKY. Veríme, že svojho favorita si vyberiete a budete mať pri voľbe šťastnú ruku!
Sú voľby jednokolové alebo dvojkolové?
Voľby prezidenta SR v roku 2019 sú dvojkolové.
Na aké dlhé obdobie si volíme prezidenta?
Funkčné obdobie prezidenta je 5 rokov.
Kto môže kandidovať za prezidenta SR?

Každý, kto splní zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov.

Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania – na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi.

Aké právomoci má prezident SR?
Ústava SR garantuje prezidentovi viacero právomocí. Prečítajte si kompletný zoznam právomocí prezidenta Slovenskej republiky.