Béla Bugár – kandidát na prezidenta 2019

Béla Bugár – kandidát na prezidenta 2019

Život a všeobecné informácie

Béla Bugár sa narodil 7. júla 1958 v Bratislave. Je slovenský politik maďarskej národnosti. Je poslanec a podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda parlamentnej politickej strany Most-Híd. V januári 2018 bol 3. najdôveryhodnejším politikom na Slovensku. Je ženatý a s manželkou Gabrielou má jednu dcéru, Krisztínu Bugárovú.

Dodnes pôsobí v politike, čo už je viac ako 25 rokov. Jeho najsvetlejšia éra politickej kariéry odštartovala v roku 1998, keď sa zlúčili 3 strany zastupujúce maďarskú menšinu a vznikla SMK. Strana bola vo vládach Mikuláša Dzurindu 1998 až 2002 aj v rokoch 2002 až 2006.

Vzdelanie a práca

  • V roku 1982 absolvoval Strojnícku fakultu SVŠT v Bratislave.

Po tomto štúdiu začal pracovať ako strojný inžinier, ktorým bol po dobu 8 rokov. Pracoval v Závodoch ťažkého strojárstva v Bratislave.

Bugár a politická kariéraBéla Bugár kandidát na prezidenta

Bugárove politické začiatky siahajú až do roku 1990, keď na Slovensku vznikla nová strana – Maďarské kresťanskodemokratické hnutie, známe aj pod skratkou MKDH. Hnutiu šéfoval Kalmán Janics. V roku 1991 si ho Janics vybral ako svojho nástupcu.

„ Hovorilo sa, že je spoľahlivý, najmladší, nemá žiadne bahno a môže byť nový šéf, lebo nič naňho nenájdu. To bolo asi hlavné, čo ho predurčilo, aby robil predsedu. A bol to dobrý predseda.“ Spomínal Gyula Bárdos na začiaty Bélu Bugára, ktorý bol v tom čase ešte novinár, neskôr hovorca a napokon poslanec MKDH.

V roku 1998 sa MKDH zlúčilo s ďalšími dvoma maďarskými stranami. Vznikla tak v tom čase relatívne silná Strana maďarskej koalície (SMK), ktorej predsedom sa stal práve Béla Bugár.

„Maďarská elita v tom čase hrala významnú úlohu. Odstavili sme Mečiara a boli sme súčasťou dvoch Dzurindových vlád, kde sa urobilo veľa užitočného. Zásluha tam bola a patrí aj Bugárovi, lebo viedol stranu.“ Hodnotí spätne roky 1998 až 2006 Guyla Bárdos.

Z Bugára, ktorý bol po celý čas podpredsedom parlamentu, sa stal v tej dobe a tiež aj v súčasnosti jedným z najpopulárnejších politikov. „Je najlepší zo všetkých, len keby nebol Maďar.“ Zvykli hovorievať Slováci, keď sa ich pýtali na názor na Bélu Bugára.

Zlom v jeho kariére nastal vo po voľbách v roku 2006. SMK síce dosiahla dobrý výsledok, do vlády sa však nedostala. Novým premiérom sa stal šéf Smeru Róbert Fico, ktorý do koalície prizval HZDS a SNS.

V SMK rástla nespokojnosť a vnútorné rozbroje, ktoré vyvrcholili kongresom strany v roku 2007, kde Bugár len tesne prehral súboj o post predsedu s Pálom Csákym. Čo sa vlastne stalo?

„Strana prijímala niekoľko uznesení, že sa nebude zapájať do volebnej kampane v Maďarsku, ale podpredseda Duray bol v Maďarsku a vystupoval za Fidesz. V rámci SMK tak bola snaha, aby už nebol podpredsedom, ale len radovým členom. To sa nepáčilo Durayovi, zorganizoval vnútorný puč a presvedčil Csákyho, že by mal kandidovať Bugár.“ Povedal Zsolt Simon, vtedy poslanec SMK a niekdajší minister pôdohospodárstva.

Bugár po prehre z SMK odišiel a spolu so Simonom založil novú stranu Most-Híd. Napriek tomu, že po kongrese vyhlasoval, že s politikou nadobro končí. Ľudia, ktorí v SMK zostali, sa však na vec dívajú inak. Pred spomínaným kongresom vraj v strane niektorým čoraz viac začalo vadiť spojenie Bugára na vplyvných oligarchov.

Kauzy Béla Bugára

S menom Béla Bugár sa nikdy nespájala žiadna závažná kauza. Možno preto, že nikdy nenašiel odvahu ísť do exekutívy. Vo svojich majetkových priznaniach Bugár už roky uvádza, že okrem svojho poslaneckého platu žiadny iný príjem nemá.

Ročne zarobí zhruba od 23-tisíc do 27-tisíc eur. Líder Mostu napriek tomu určite nepatrí medzi tých chudobnejších poslancov. Bugár ešte v roku 2006 kúpil 42-tisíc štvorcových metrov ornej pôdy za 25-tisíc eur v dunajskostredskom okrese.

Béla Bugár kandidát na prezidenta – kandidatúra 2019

9. júna 2018 snem Most-Híd Bugára jednohlasne zvolil za kandidáta strany do nasledujúcich prezidentských volieb. Svoju kampaň plánuje spustiť na jeseň 2018. Po vybraní za kandidáta povedal: „V poslednom období sme boli svedkami rôznych turbulencií a som presvedčený, že prezident by mal byť v týchto sporoch ako partner a pomocník, a nie oponent a aktivista za každú cenu.“

„Béla Bugár reprezentuje hodnoty spolupráce, tolerancie a schopnosti kompromisov, ktoré sú dnes viac ako nedostatkovým tovarom“ zdôvodnil výber Sólymos. Zároveň vyjadril svoje osobné presvedčenie, že Bugár by bol výborným prezidentom. „Poznám ho už dlší čas a môžem povedať, že je to človek kompromisu a nie sporov a hádok.“

Bugár tvrdí, že k rozhodnutiu dospel  po dôkladných úvahách a rozhovoroch so svojimi blízkymi. Jeho hlavným cieľom je prispieť k zmierneniu napätia a polarizácie spoločnosti. Do boja o prezidentské kreslo sa chce zapojiť realistickými cieľmi, ktoré bude možné a nutné splniť preto, aby sa postavenie Slovenska v demokratickom svete posilňovalo.

Prečo by ste ho mali voliť?

V prípade úspešnej kandidatúry chce zastupovať všetkých ľudí našej krajiny. „Chcem byť prezidentom všetkých občanov Slovenska – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, úspešných aj menej úspešných, mladých aj starých, mestských aj dedinských. Lebo som presvedčený, že prezident taký má byť.“

Zároveň podľa neho musí hlava štátu veľmi rázne presadzovať veci, ktoré mu vyplývajú z právomocí vo vzťahu k vláde, k parlamentu a k zahraničiu. „Musí byť partner, pomocník, nie aktivista a oponent za každú cenu. Bez ohľadu na to, aká vláda v tejto krajine vznikne. Lebo tie vznikajú ako výsledok volieb z vôle ľudu a prezident túto vôľu musí rešpektovať.“

Leave a comment