Ak by sa prezidentské voľby konali v novembri, vyhral by Lajčák

Ak by sa prezidentské voľby konali v novembri, vyhral by Lajčák

Najhorúcejším kandidátom na prezidenta je súčasný minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. V prieskume agentúry Focus získal 32,3 % hlasov. Druhé miesto obsadil Róbert Mistrík (vedec a nezávislý kandidát) s 11,7 %, po ňom nasleduje Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) s 10%. Na štvrtom mieste skončil Béla Bugár (predseda strany Most-Híd) s 9,2 %.

Marián Kotleba (predseda ĽSNS) si získal dôveru 9,2 % opýtaných, Veronika Remišová (OĽaNO) 7, 9 % a Františkovi Mikloškovi by svoj hlas dalo 6,3 % ľudí. Zuzana Čaputová (kandidátka Progresívneho Slovenska) napriek intenzívnej kampani presvedčila len 4,1 % opýtaných. Ďalší kandidáti by dosiahli okolo 3 % a menej. Eduard Chmelár (aktivista) by získal 3,3 % a Milan Krajniak (Sme rodina) 3 %. Menej ako 1 % získali Juraj Zábojník (0,9 %), Gabriela Drobová (0,7 %), Róbert Švec (0,6 %), Bohumila Tauchmannová (0,4 %), Oskar Fegyveres (0,4 %) a Radovan Znášik (0,2 %).

Pozrite si aktuálny zoznam kandidátov na prezidenta.

Podľa prieskumu agentúry Focus uskutočneného v dňoch 7.-14. novembra 2018 sa zúčastnilo 1012 respondentov. Formou osobného dopytovania im bola položená nasledovná otázka: „Prezidentské voľby budú na Slovensku na budúci rok na jar. Predstavte si však, že by sa prezidentské voľby konali už tento víkend a na prezidenta by kandidovali nasledujúci kandidáti. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas?“ 63,3 % opýtaných by si vybralo niektorého z kandidátov, 27,4 % na otázku nevedelo dať odpoveď a 9,3 % ľudí by k volebným urnám vôbec nepristúpilo.

Lajčák ani Remišová kandidatúru stále neohlásili. Hoci si minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák váži podporu verejnosti, ktorá sa prejavila v prieskumoch verejnej mienky,  tvrdí, že svoj postoj v otázke kandidatúry nemení a chce sa venovať zahraničnej politike. Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, o ktorej sa tiež hovorí ako o možnej kandidátke na post hlavy štátu, sa k danej otázke zatiaľ nevyjadrila.

Presný termín budúcoročných volieb zatiaľ určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti. Podľa Ústavy SR navrhuje kandidátov na prezidenta najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR a to na základe petície, ktorá je podpísaná minimálne 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či uvedené návrhy spĺňajú predpísané zákonné požiadavky. Súčasťou návrhu na kandidáta na post hlavy štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky požadované na zvolenie za prezidenta.

Leave a comment